1641657068554_B%20kurssi%203%20999,-%202022-me.jpg
pikkukuva-2-me.jpg

B - Paketti 3

Hen­ki­lö­au­to­kurs­sim­me alkavat joka maanantai ja kes­ki­viik­ko klo:15.00-17.30. Il­moit­tau­tua voit netissä , tai soit­ta­mal­la!

 

Paketti 3 on esim. erinomainen vaihtoehto, kun haluat enemmän ajoa oikeassa liikenteessä, oikealla autolla. Näin saat enemmän varmuutta ajamiseen ennen ensimmäiseen ajokokeeseen menoa. Soveltuu etenkin oppilaille joilla ei ole aikaisempaa ajokorttia, tai ajokokemusta moottoriajoneuvolla.  

1 ajotuntia simulaattorilla, jolla suoritetaan pimeänkoulutus.


13  ajotuntia käydään oikealla autolla. Kurssilla käydään läpi mm.  auton käsittely, liikennetilanteiden hallintaa, vaaratilanteiden ennakointia ja itsenäistä ajamista oikealla autolla. Oppilas oppii arvioimaan omaa toimintaansa liikenteessä vaaratilanteiden välttämiseksi. Luonnollisesti suurempi määrä ajoharjoittelua oikeassa liikenteessä parantaa mahdollisuuksia ajokokeen läpimenoon ensimmäisellä kerralla. 

Lisäksi käydään ajo­har­joit­te­lu­ra­dal­la, että saadaan oikea tuntuma liukkaissa olosuhteissa ajamiseen oikealla autolla!  Ajotunnit sovitaan henkilökohtaisesti oppilaan kanssa joustavasti ja oppilaan tarpeet huomioiden. 


Teoriatunnit: Kurssiin kuuluu/sisältyy 4 teoriatuntia (EAS) eli liikenteen perusteet. Nämä ovat pakollisia, jos oppilaalla ei ole mitään aikaisempaa ajokorttia.

Jos oppilaalla on jo aikaisempi ajokortti, näitä teoriatunteja ei ole enää pakko suorittaa.

Teoriatunnit voi suorittaa perinteisesti luokassa, tai helposti ja kätevästi netissä.

Autokoululta saa ohjeet teoriatuntien suorittamiseen netissä!


Ris­kien­tun­nis­ta­mis­kurs­si: Kurssiin kuuluu myös ris­kien­tun­nis­ta­mis­kurs­si (RTK), johon sisältyy 4 ajotuntia ja 4 teoriatuntia. Nämä ovat pakollisia, vaikka oppilaalla on jo aikaisempi muu ajokortti. Paketti 3 sisältää nämä ajotunnit ja teoriatunnit eikä niistä tule lisämaksua!

Viranomaiskulut: teoriakoe 40e, ajokoe 99e, ajokorttilupa 24e sähköisenä (39e jos autokoulu tekee)  

Hiilikuitu-me.jpg

Yritys

Keravan liikennekoulu Oy

1090259-3

Perustettu 1996

Ota Yhteyttä

Lähetä kysymys!


Sähköpostiposti:

toimisto@ke­ra­van­lii­ken­ne­kou­lu.fi


Puhelin: 

050 3814389

Ma-pe 9.00-17.30


Kauppakaari 13 A 2-kerros

04200 Kerava

Toimistomme on avoinna:

Ma 15.00-17.30 

Ke 15.00-17.30


KATSO TARKKA SIJAINTIMME TÄSTÄ

Ⓒ Keravan liikennekoulu Oy 2018. Kaikki oikeudet pidätetään.

Yksityisyyskäytäntö